Dobrý den, moje družka má být účastnice dědického řízení. Má plnou moc z Kanady na zastupování bratrance, jako dalšího účastníka dědického řízení. Já jako její druh nejsem účastník d.konania ale dlouhou dobu jsem se spolu s mou družkou staral o zemřelého zůstavitele. Otázka: Je možné zastupovat mou družku na plnou moc notářsky ověřenou a ona tam bude jako zastupující ne sama sebe, ale bratrance, na co mě plnou moc? Nebo je ještě jiný způsob, jak bych mohl být i já účastníkem řízení, když nejsem přímý dědic? Děkuji.
Dobrý den, pokud nebudete dědit, nebudete ani účastníkům řízení, zástupcem ale můžete být. To, co jste napsali, že byste zastupovali ji a ona zastupovala dalšího účastníka, je možné. Stačí připravit zmocnění. Notář musí tyto zmocnění akceptovat.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Syn mi zahynul v létě. 12 dní po jeho smrti se mu narodil syn. Můj syn žil se mnou ve společné domácnosti, kde Měl i trvalý pobyt. Dědicem se samozřejmě stal syn, jenže přítelkyně mého syna si nárokuje i na Takové věci - brýle, hodinky, snowboard. postel skříň ...... POKUD jí to vydám podá na mě trestní oznámení. Moje otázka zní jestli i věci zesnulého podléhají dědičkou řízení. děkuji za odpověď.
Dobrý den,
Pokud jde o otázku, zda podléhají věci zesnulého dědičky řízení, k tomu uvádí:
Předmětem dědění je vše, co zesnulý vlastnil v době své smrti. Tyto věci musí být předmětem dědictví. Přítelkyně Vašeho syna by byla se svým trestním oznámením neúspěšná, POkud tyto věci nebyly uveden v dědickém řízení a rozhodnutí. Oznamte jí, že POkud si chce nárokuje Jakékoliv věci, ať podá návrh na vDodatečné projednání dědictví a nechť notář tyto věci v dědictví projedná, jinak jí je nevydáte.
POKUD v dědickém řízení prokazuje, že tyto věci patřily Vašemu synovi, tak potom je notář projedná, nakolik tyto věci podléhají dědičkou řízení.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
POKUD manželé zdědí majetek, bude patřit do jejich společného jmeno nebe budou podílového spoluvlastníka, předem děkuji za odpověď.
Dobrý den, odpověď na Vaši otázku dává rozhodnutí R 42/1972, podle kterého:
V případě, že dědictví nabývají oba manželé, pak je nezbytné dojí k závěru, že takto získaný majetek je v podílovém spoluvlastnictví obou manželů.
Nemovitost tedy nespadá do SJM.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, já bych potřeboval poradit, zda smí zmocnění osoba za dědičné, jehož zastupuje na dědickém řízení i Vzít Peníze za dědictví.
Dobrý den, POkud je tato osoba oprávněna i na převzetí dědictví (fyzicky), tak to Může udělují. Jinak na to nemá právo.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den. Manžel mě dvou svobodných Bratři. V roce 2004 zemřela tchýně, tedy její polovina domu s pozemky se rozdělil mezi bratry. Nyní však zemřel i tchán a chceme se dědictví vzdát, Což se předpokládám dat bude. Otázka však zní, zda se ještě nyní Může zříci dědictví po tchyni? Jde o to, že švagra žili z důchodu tchýně a už nyní mají dluhy a my s tím nechceme Mít nic společného.
Dobrý den, ve smyslu ustanovení § 464 a násl. Občanského zákoníku, Prohlášení o odmítnutí dědictví Může Dědic učinit jen do jednoho měsíce ode dne, kdy byl soudem o právu dědictví odmítnout ao následcích odmítnutí vyrozuměn. Z důležitých důvodů Může soud tuto lhůta prodloužuje. Prohlášení o odmítnutí dědictví nelze odvolat. Totéž platí, jestliže Dědic prohlašuje, že dědictví neodmítá. Odrazem TÉTO zákonné úpravy je i ustanovení procesního předpisu, kterým je občanský soudní řád, kde podle § 175i, POkud řízení nebylo zastavení, vyrozumí soud ty, o nichž se lze důvody domnívá, že jsou dědičné, o jejich dědickém právu ao možnosti dědictví odmítnout do jednoho měsíce ode dne, kdy soud Dědice o právu dědictví odmítnout uvědomit; tuto lhůta Může soud z důležitých důvodů prodloužuje. Současně dědice poučí o náležitostech ao účincích odmítnutí dědictví. Na základě výše uvedeného proto platí, že Prohlášení Dědice o tom, že neodmítá dědictví nelze odvolat.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.Trápi vás "Zastupování na dědickém řízení" a chcete pomoci?
Dobrý den. Chtěl jsem Vás požadovat o pomoc nebo poradu. Před šesti lety zemřela mé ženě tetka, o kterou se starala. Zaplatili jsme její pohřeb a řádných pohřbili. Zanechala mé manželce 1-klidový byt v Malackách. Závěť byl Napsáno u notářka v Stupavě. Ještě musím zmínil, že za života používala naslouchací strojek. Byla dost neslyšící, ale nebyla úplně hluchá. Alespoň za jejího života takový doklad neexistoval. Po dědickém řízení byl tento závěť napaden její sestrou. Napadla závěť tým že je neplatný, protože byla tetka hluchá a při závěti s hluchý osobou musí být v závěti uvedena věta "všechno jsem si řádných přečetla a potvrzuji to svým podpisem". Pokračovalo to tak, že soudní znalec se vyjádřil, že podle lékařského výsledků byla hluchá. Pak se zavolali svědčil, ti tvrdili, že dobře neslyšela, ale zcela hluchá nebyla. Nakonec nám udělala její ušní lékařka, která řekla, že byla úplně hluchá. Na otázku když jsme se jí zeptali, jak je možné že u notářka sepsala zcela hluchá osoba závěť, nám odpověděla že ona odečetla ze rtů. Po šest ročních tahanicích se dospělo k tomu, že závěť je neplatný. A mi co jsme se o tetku starali máme byt před a ještě zaplatit soudní výlohy. Chtěl jsem se zeptat jestli má význam dat odvolání. Zda máme vůbec reálnou šanci. Neradi bychom jen donekonečna platili. A nemohu říci to, že se cítíme být ublížení. Nyní kdo udělal chybu? Notářka? Když tam nenapsala tu jednu větu? I když za jeji života žádný doklad o tetkinej 100% hluchoty neexistoval. Nebe jsme se mi Provinilé, že jsme ji dochovaly? Nakonec mi nemáme dědí, ale ještě všechno zaplatit? Potřebuji rychlou odpověď, abychom mohly podat Žádost o odvolání a našli jiné právníků. Za odpověď Vám děkuji.
Dobrý den, na zodpovězení Vaší otázky, zda se Vám vyplatí podat odvolání proti rozhodnutí soudu není možné spolehlivě odpovědět bez poznání podrobností Vaše případné a takové bez možnosti nahlížení do soudního rozhodnutí (mnohdy závisí i na odůvodnění soudního rozhodnutí). Na základě Vámi uvedených skutečností mám za to, že ve Vašem případě došlo ke shodě Několik nešťastných náhod, které skončily neplatnosti závěti. Prvním pochybením v tomto směru považuj řízení ušní lékařky zůstavitelky, která nevydala žádnou lékařskou zprávu, v níži by bylo jasně uvedeno, že je 100% hluchá. Další skutečností, která ovlivnila celý Váš případ je, že Vám zůstavitelka neřeknu o tom, že je 100% hluchá, ani přesto, že jste se o ni neustále starali. Nakonec pochybila i notářka, která si na základě všech dostupných informací Měla Provera, zda zůstavitelka není 100% hluchá. Následně by věděla, že je třeba sepsat závěť se všemi zákonem předepsaných náležitostí. Vzhledem k tomu, že byl závěť prohlášení za neplatný (zatím není soudní rozhodnutí pravomoci), bude se po zůstavitelka vesnici ze zákona (v takovém případě je možné, že Vy ani Vaše manželka nebudete vesnici vůbec).
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Po rozdělení majetku / dědické řízení -nehnuteľnosti- dům a pozemek / sourozenci zdědili nehnueľnosť ve šteje podíl 1/7. Jeden ze sourozenci (který bývá v sousedství) by chtěl odkoupit od ostatních sourozenci předmětného nemovitost, avšak jeden ze sourozenci nesouhlasí s prodejem, protože se mu mele Částka, která byla navržena. Ostatní sourozenci s částkou souhlasí. Jaké jsou možnosti odkoupení nemovitosti (jedná se rodinný dům se společnou střechou, který je majetkoprávních vypořádání). Děkuji za brzká odpověď.
Dobrý den,
POkud jeden ze spoluvlastníků nesouhlasí, budete musela spoluvlastnictví zrušit a vypořádat Prostřednictvím soudu. Existuje takové možnost, aby ti spoluvlastníci, kteří souhlasí převedli své podíl na zájemce. Při převodu podílu mají ostatní podílníky spoluvlastnícvi (tedy i ten, který nesouhlasí) předkupního práva na podíl. To neplatí, Pokud jde o převod osoby blízké. Jinak Recent své podílu Můžete jako spoluvlastníci Převést na zájemce, POkud je tento zájemce blízkou osobou každého spoluvlastníka. Následně bude vlastníkem podílu ve výši 6/7 dotyčný zájemce se buď s posledním spoluvlastníkem dohodne nebe spor vyřešit soudní cestou.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, prosím o radu a předem dakujem. Měsíc před smrtí mě matka, se kterou jsem žila ve společné domácnosti požádala, abych jí dceři, se kterou jsme obě nekomunikovali, prodané Peníze v obálce, na kterou napsala i přesný sumu.O tom jsem informovala i notáře. Sestra mu ukázala mámin dopis ze září 2015, adresovaný sestřiny tchyni, ve kterém je vyšší Částka a informacia o závěti, který jsme dodatečně našli. Je z března 2015, ale o penězích se tam nic nepíše, pouze o rozdělení půdy. Co má přednost? Zavet, list nebe ustna dohoda z května 2016? Sestra to chce kombinovat tak, aby dostala všechno jen ona.
Dobrý den, z Vaše příspěvky usuzuji, že Vaše nebohá matka za Svého života naložila s částí Svého majetku (finanční hotovost v obálce) tak, že ho darovala Vaší sestře. Darované finanční prostředky proto doposud nepatří do dědictví, protože nebyly ve vlastnictví Vaší matky v době její smrti. V dědickém řízení se však Můžete domáhat, aby uvedený dar byl započítán do dědičky podílu Vašeho sourozence. Platí zde ustanovení § 484 občanského zákoníku, podle kterého soud potvrdí nabytí dědictví podle dědičkou podíl. Při dědění ze zákona se dědičné na jeho podíl zápočtu to, co za života zůstavitele od něho bezplatně obdržel, POkud nejde o obvyklé darování. Při dědění ze závěti je třeba toto započtení provést, POkud k tomu dal zůstavitel PŘÍKAZ anebo jestliže by jinak obdarovaný Dědic byl proti dědičné - potomkovi neodůvodněném zvýhodněná. Vůle Vaší nebohé matky uvedená v závěti mě však Přednost pro dědění podle zákonných ustanovení.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Muj deda zemřel cca před 40 lety. Babička před 15 lety. Před 3 roky jsme zjistili, že v dedickem rízení po babičce byla provedena pouze část pozemku. Většina pozemku je stále v katastru vedena na Dedu. Před 3 lety nám na SOUDAL potvrdili, že dědické řízení po dědovi neprobehlo a notářka nám doporučila, aby jsme nejdříve sehnali kontakt na všechny dědičné, jinak by pry dědické řízení stejně nebylo ukončen. Všechny kontakty se nám Zjistit nepodařilo, skutečně tedy nemáme šancí na získání pozemku zpet? Kam se Můžeme obrátit, případně co doložit? Dekuji predem za odpoved.
Dobrý den.
Bez ohledu na to, zda jste zjistili kontakt na všech dědiců, je třeba podat k soudu návrh na dodatečné řízení o dědictví, ve kterém popíšete nemovitosti, které nebyly prededené. Následně bude mít soud v zastoupení notářem povinnost zjistit všech dědiců. Pokud půjde o dědice, jehož pobyt není znám, tak se mu ustanoví procesní opatrovník, který bude jednat jeho jménem. Osvědčením o dědictví se prededí nově objevený majetek a na základě této listiny se na list vlastnictví dostane dědic.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Trápi vás "Zastupování na dědickém řízení" a chcete pomoci?
Dobrý den, chci se zeptat na takovou věc. Prodali jsme dva byty. My jako manželé jsme prodali jeden a druhý byt prodala mamina, protože jsme vždy toužili po domku. Byty byly v osobním vlastnictví. Jenže manžel má dospělého syna, který bude mít nárok dědit po mém manželovi v případě smrti. Syn o otce nejeví celé roky zájem i přesto, že manžel dělal proto všechno. Na LV chceme jako jediného vlastníka domu uvést mě jako manželku, ale bojíme se, co se bude dít po případné manželově smrti. Přemýšleli jsme také tak, že, aby se dědická částka z domu snížila, tak bychom se na LV zapsali všichni tři jako majitelé domu, čili já, můj manžel a i moje mamina. A tím by manželů podíl z domu byl jen jedna třetina. Poraďte nám prosím jak postupovat. Za odpověď předem děkujeme.
Dobrý den, podle ustanovení občanského zákoníku se zletilým potomkům musí z dědictví dostat alespoň tolik, kolik činí jedna polovina jejich dědického podílu ze zákona. Pokud tomu závěť odporuje, je v této části neplatná, nedošlo-li k vydědění uvedených potomků.
V případě, že potomek trvale neprojevuje o zůstavitele opravdový zájem, který by jako potomek projevovat měl, může zůstavitel potomka vydědit. Váš manžel tedy může sepsat závěť s vydědění, ve kterém jako jediného dědice uvede Vás a jeho syn tím pádem nemá žádný právní nárok na dům, resp. podíl na domě.
Samozřejmě může se stát, že by syn napadl v dědickém řízení neplatnost závěti, proto to někdy řeší strany tak, že nemovitost je zapsána pouze na jednom z manželů s doživotním právem pro druhého manžela.
Řešení, že by dům byl ve spoluvlastnictví 3 osob je také řešením, vy s manželem byste měli 2/3 ve společném jmění a matka 1/3.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den. Před nedávnem nám zemřela máma na Slovensku. Já žijí trvalé v Čechách. Muže mně v dedickem řízení zastupovat osoba (neteř) která již zastupuje sestru v tom samém dedickem řízení? Děkuji s pozdravem Horák.
Dobrý den, ano, je to možné.
Podle § 89 a násl. Civilního soudního řádu platí:
"§ 89 Obecné ustanovení
(1) Strana se může dát v řízení zastupovat zástupcem, kterého si zvolí. Zvolený zástupce se nemůže dát zastoupit, pokud zvláštní zákon nestanoví jinak.
(2) Jestliže zvoleným zástupcem podle odstavce 1 není advokát, soud usnesením, které doručí zastoupené straně, rozhodne, že zastoupení podle odstavce 1 nepřipouští, jestliže zástupce zjevně není způsobilý k řádnému zastupování nebo jestliže jako zástupce vystupuje v několika řízeních.
(3) Jestliže je strana zastoupena advokátem, zastupování jiným zástupcem jako advokátem je vyloučeno. Ustanovení zvláštního předpisu o advokacii tím nejsou dotčeny.
§ 92 Zástupci, kterého si strana zvolila, udělí písemně zmocnění buď na celé řízení nebo jen na určité úkony.
(2) Zmocnění udělené na celé řízení a zplnomocnění udělené advokátovi nelze omezit. Zástupce, jemuž bylo takové zmocnění uděleno, je oprávněn ke všem úkonům, které může v řízení učinit strana. "
Notář obyčejně má na své stránce zveřejněn Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Můj otec se jako držitel průkazu ZTP stal majitelem auta, které jsem si koupila a zaplatila ze svých peněz. Jelikož nedávno zemřel daně vozidlo pravděpodobně spadá do dědického řízení. Chci se zeptat, jestli i sourozenci a maminka mají nárok na podíl z tohoto dědictví nebo je možné, že daně vozidlo se do dědického řízení nezapočítává, protože bylo zakoupeno mnou. Děkuji.
Dobrý den,
na Vaši otázku předkládáme následující odpověď:
Pokud jste Vy vedena na DI jako držitel MV, pak toto MV ani nespadá do dědického řízení po Vašem panu otci.
Pokud je Váš otec veden jako držitel MV, pak v dědickém řízení máte možnosti a to podle toho, zda chcete finanční náhradu nebo samotné motorové vozidlo.
Můžete tedy v dědickém řízení uplatnit svůj požadavek, aby bylo předmětné MV bylo vyloučeno z dědic. jednání nebo si v dědickém řízení uplatněte svou pohledávku ve výši částky, kterou jste půjčili otci na úhradu kupní ceny. Bude třeba předložit alespoň doklad o tom, že jste uhradili kupní cenu resp. fin. prostředky převedeny na účet otce.
Nejlepším resp. nejjednodušším řešením je, aby MV na základě dohody dědiců jste zdědili Vy a to bez povinnosti výplaty ostatním dědicům, tedy v podstatě Váš podíl na dědictví bude oproti ostatním dědicem vyšší o hodnotu MV nakolik toto MV bylo koupeno za Vaše fin. prostředky.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, chtěl bych poradit. V roce 2015 proběhlo dědické řízení po úmrtí mé matky. Předmětem dědického řízení byl 3 + kk a rekreační chata. Dědické řízení proběhlo v poměru dědění, otec dědil v poměru 1/2, sestra 1/4 a já také 1/4. Do dnešního dna tyto nemovitosti užívá jen otec. Moje otázka je, mohu se dát z těchto nemovitosti vyplatit myslím, jen tu částku po mámě nebo podíl prodat? Otec je alkoholik a on už teď tvrdí, že z jeho polovinou majetku nemáme počítat, protože on si s ní může udělat co chce. Děkuji za pomoc.
Dobrý den. V zásadě platí, že nikoho nelze nutit, aby setrval v podílovém spoluvlastnictví. Z tohoto důvodu se může spoluvlastník domáhat zrušení a vypořádání spoluvlastnictví ke společné věci, a to buď dohodou nebo v rámci soudního řízení (spoluvlastnictví se přitom zachová jedině výjimečně, pokud jsou pro to důvody hodné zvláštního zřetele). Pokud se s otcem nedohodnete na vyplacení Vašeho podílu, tak se zřejmě budete muset soudit, případě podíl převést na třetí osobu. Zde jen upozorním, že pokud by nešlo o převod na někoho blízkého, tak je třeba nejprve nabídnout podíl na koupi ostatním spoluvlastníkům, ti mají totiž zákonné předkupní právo na spoluvlastnický podíl. Teprve když do 60 dnů od výzvy nabídnut podíl nevyplatí, můžete ho za stejných podmínek, za jakých jste podíl nabídli spoluvlastníkem, prodat nějaké třetí straně. Při nedodržení tohoto postupu by šlo o relativně neplatný právní úkon, který by byl po dobu 3 let napadnutelný.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.Trápi vás "Zastupování na dědickém řízení" a chcete pomoci?

JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu