Otázka

Způsob dědictví mezi děti, manžela a nevlastní děti


Položit otázku
Otázka

Dobrý den, 36 let žiji s přítelem, nejsme oddáni. Oba jsme rozvedeni a máme oba z prvního manželství děti. Každý vlastníme nemovitosti a úspory na důchod. Jsem vážně nemocná a chtěla bych partnera zajistit vdovským důchodem - uvažuji o svatbě. Zároveň bych ale chtěla, aby mé úspory a nemovitosti zůstaly dětem. Jak by se tedy případně poté dědilo? 

27.10.2022
Odpověď

Dobrý den, pokud uzavřete s přítelem manželství, bude od té doby vše co za jeho trvání nabudete, součástí SJM. Tedy, ust. § 709 Občanského zákoníku stanovuje, že: (1) Součástí společného jmění je to, čeho nabyl jeden z manželů nebo čeho nabyli oba manželé společně za trvání manželství, s výjimkou toho, co 

a) slouží osobní potřebě jednoho z manželů,

b) nabyl darem, děděním nebo odkazem jen jeden z manželů, ledaže dárce při darování nebo zůstavitel v pořízení pro případ smrti projevil jiný úmysl,

c) nabyl jeden z manželů jako náhradu nemajetkové újmy na svých přirozených právech,

d) nabyl jeden z manželů právním jednáním vztahujícím se k jeho výlučnému vlastnictví,

e) nabyl jeden z manželů náhradou za poškození, zničení nebo ztrátu svého výhradního majetku.

(2) Součástí společného jmění je zisk z toho, co náleží výhradně jednomu z manželů.

V případě smrti při dědění dle tzv. zákonné posloupnosti by se ve Vašem případě užilo ust. § 1635: První třída dědiců: (1) V první třídě dědiců dědí zůstavitelovy děti a jeho manžel, každý z nich stejným dílem. (2) Nedědí-li některé dítě, nabývají jeho dědický podíl stejným dílem jeho děti; totéž platí o vzdálenějších potomcích téhož předka. Tedy, dědil by manžel a Vaše děti, každý z nich stejným dílem, přičemž v případě Vaší smrti by byl ještě nutné vypořádat SJM (po vypořádání SJM by se Vaše část SJM dala do obsahu dědictví).

 

Pokud byste chtěla, aby dědily pouze Vaše děti, můžete sepsat závěť, čímž z dědictví vyloučíte Vašeho manžela. Manžel narozdíl od dětí totiž nepatří mezi tzv. nepominutelné dědice, proto pro jeho vyloučení pouze postačuje sepsat závět, kde veškerý Váš výhradní majetek odkážete Vašim dětem. 

Nevlastní děti a nevlastní sourozenci nejsou zařazeni v žádné dědické třídě, mohli by být zařazeni v případě zákonné posloupnosti do druhé třídy dědiců, ale to ve Vašem případě není potřeba. 

Závěrem doporučuji v případě sepisu závěti obrátit se přímo na notáře, neboť má nejen vyšší důkazní hodnotu, ale také bude zaevidovaná do centrálního registru a při dědickém řízení se snadno nalezne. 

 

Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Podotázka

Dobrý den, prosím jak by bylo rozděleno dědictví v následujícím případě při úmrtí manžela: manželka, jedno nezletilé dítě žijící s námi ve společné domácnosti, manželův zletilý syn z prvního manželství (již má vlastní rodinu, nežil ve společné domácnosti). Děkuji za laskavou odpoveď.

01.03.2023
Odpověď

Dobrý den,

v tomhle případě by stejným dílem dědila manželka a obě děti zůstavitele. 

Uvedené vyplývá z § 1635 zákona č. 89/2012 Sb. Občanský zákoník: "V první třídě dědiců dědí zůstavitelovy děti a jeho manžel, každý z nich stejným dílem."

To, zda zletilý syn má vlastní rodinu a nežil ve společné domácnosti s dědictvím nesouvisí. 

01.03.2023
Podotázka

Dobrý den, s přítelem se chceme vzít. Já mám jedno dítě a přítel dvě děti, všechny jsou plnoleté. Chtěla bych vědět, jak bude rozdělený náš majetek po smrti jednoho z nás podle zákona. Jedná se mi o to, aby byly jeho movité věci rozděleny jen mezi jeho děti a můj majetek jen pro mého syna. Součástí mého majetku bude v budoucnu být po mé mamince a ten bych chtěla také jen pro syna.

13.04.2023
Odpověď

Dobrý den, ve Vašem případě shledávám 3 možná řešení.
Jako první řešení je zde klasické dědění dle zákonné posloupnosti v případě smrti. Jak v případě Vašem, tak v případě Vašeho budoucího manžela se dle zákona bude dědit v tzv. 1. třídě dědiců. Občanský zákoník v ust. § 1635 stanoví: (1) V první třídě dědiců dědí zůstavitelovy děti a jeho manžel, každý z nich stejným dílem. (2) Nedědí-li některé dítě, nabývají jeho dědický podíl stejným dílem jeho děti; totéž platí o vzdálenějších potomcích téhož předka. Tudíž by dědictví připadlo stejným dílem Vašemu dítěti, či dětem Vašeho manžela a manželovi. Pouze upřesňuji, že uzavřením manželství se děti druhého manžela nepovažují za děti vlastní. 

Druhým možným řešením je sepsání závěti, dle ust. § 1494 a násl. OZ, kde můžete sepsat, komu a jaké dědictví má připadnout (můžete tak Váš výlučný majetek nechat přepsat na syna, který musí jako nepominutelný dědic získat vždy alespoň jeho zákonný podíl- tomuto však není stejně u manžela, zde takové podmínky stanoveny nejsou.

Třetí možností je sepsat za trvání života darovací smlouvu, neboť Vás výlučný majetek nabytý před manželstvím není součástí SJM- viz. ust. § 709 OZ, kdy součástí společného jmění je to, čeho nabyl jeden z manželů nebo čeho nabyli oba manželé společně AŽ za trvání manželství.

To samé platí i naopak u Vašeho přítele. 

 

13.04.2023
Podotázka

Dobrý den, máme ve společném vlastnicví byt a chalupu. S manželem mám dceru a já z prvního manželství syna. Jak rozdělit dědictví? Finance máme každý na svém účtu.

18.09.2023
Odpověď

Dobrý den, pokud majetek není součástí společného jmění manželů a je v tzv. podílovém spoluvlastnictví, bude součástí dědického řízení majetek, který je ve výhradním vlastnictví zůstavitele. 

Pokud případný zůstavitel nesepíše pořízení pro případ smrti, ve formě závěti, dědické smlouvy či dovětku- viz. ust. § 1491 Občanského zákoníku, kde pozůstalost po jeho osobě rozdělí, bude se dědit dle tzv. zákonné dědické posloupnosti. Pořízení pro případ smrti je možné sepsat s notářem. 

V případě Vás a Vašeho manžela připadají v úvahu dědicové: potomci a jeden z manželů. S ohledem na tuto situaci by dle zákonné dědické posloupnosti připadala v úvahu tzv. první třída dědiců- viz. ust. § 1635 Občanského zákoníku. § 1635: (1) V první třídě dědiců dědí zůstavitelovy děti a jeho manžel, každý z nich stejným dílem.(2) Nedědí-li některé dítě, nabývají jeho dědický podíl stejným dílem jeho děti; totéž platí o vzdálenějších potomcích téhož předka.

Tudíž podíl na majetku by připadl do dědického řízení a tento by se rozdělil mezi zákonné dědice. 

Nicméně, pokud se majetek nachází nikoliv ve společném vlastnictví, ale je součástí společného jmění manželů- bude jen nejprve třeba vypořádat a majetek, který připadne zůstaviteli, bude součástí dědického řízení.

18.09.2023

Trápi vás "Způsob dědictví mezi děti, manžela a nevlastní děti" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, s manželem máme dvě dcery, jedna je společná a druhá z mého prvního manželství. Máme rodinný dům. V případě našeho úmrtí, jak se rozdělí dům mezi dcery? My bychom si přáli, aby to bylo stejným dílem, bez jakýchkoliv dohadování. Co proto máme udělat - sepsat závěť? Nebo darovací závěť? Nechceme, aby jedna z nich na tom byla hůř.

17.10.2023
Odpověď

Dobrý den, nejprve zodpovím možnost darování výše uvedené nemovitosti, teprve po tomto naznačím možnost způsobu dědického řízení. 

Za trvání života mohou vlastníci neomezeně o svém vlastnickém právu rozhodovat, tudíž i například záleží na nich zda svůj výlučný majetek darují například jen jednomu z dětí, či jej rozdělí mezi potomky rovnoměrně. Ve Vašem případě shledávám sepsání darovací smlouvy pro obě dcery, kdy tuto nemovitost můžete rozdělit na podíly. V darovací smlouvě si můžete nechat zřídit tzv. věcné břemeno dožití, kdy noví vlastníci budou povinni strpět nechat Vás v oné nemovitosti dožít. Ust. Občanského zákoníku stanoví: Reálná břemena: § 1303
 
(1) Je-li věc zapsána do veřejného seznamu, může být zatížena reálným břemenem tak, že dočasný vlastník věci je jako dlužník zavázán vůči oprávněné osobě něco jí dávat nebo něco konat.
 
(2) Pro totéž reálné břemeno lze zatížit i několik věcí.

Druhou možností je nadále nechat nemovitosti ve vlastnictví Vás a Vašeho manžela a nemovitost v případě smrti nechat součástí dědického řízení. Zde však bude situace komplikovanější, neboť pokud nesepíšete pořízení pro případ smrti, ve formě závěti, dědické smlouvy či dovětku- viz. ust. § 1491 Občanského zákoníku, kde pozůstalost po osobě zůstavitele rozdělíte, bude se dědit dle tzv. zákonné dědické posloupnosti. Zde následně bude komplikovat situaci to, že jedna z dcer není přímým potomkem manžela (v případě smrti manžela, tudíž nespadne do první třídy dědiců, kde dědí manželka a potomci, každý stejným dílem).

Oproti tomu v případě sepsání závěti můžete určit způsob rozdělení dědictví, avšak musíte pamatovat na to, že dcery jsou tzv. nepominutelnými dědici a vždy musí dostat alespoň tzv. zákonný podíl- viz. ust. § 1642 a následující Občanského zákoníku.

§ 1642

Nepominutelnému dědici náleží z pozůstalosti povinný díl.

§ 1643

(1) Nepominutelnými dědici jsou děti zůstavitele a nedědí-li, pak jsou jimi jejich potomci.

(2) Je-li nepominutelný dědic nezletilý, musí se mu dostat alespoň tolik, kolik činí tři čtvrtiny jeho zákonného dědického podílu. Je-li nepominutelný dědic zletilý, musí se mu dostat alespoň tolik, kolik činí čtvrtina jeho zákonného dědického podílu.

S ohledem na všechny výše uvedené varianty se kloním k variantě darování za života, avšak je možné se obrátit na notáře ve Vašem okolí a sjednat si schůzku za účelem možnosti sepsání závěti tak, aby nejenže byla závěť platná, ale též abyste splnili podmínky zachování zákonného dědického dílu nepomnutelným dědicům. 

17.10.2023
Podotázka

Dobrý den, jak se rozdělí majetek ,který máme s manželem v případě smrti. Máme byt v SJM a manželovi darovali rodiče pozemek. Máme oba děti z prvního manželství, společné nemáme.

10.11.2023
Odpověď

Dobrý den, pokud nesepíšete pořízení pro případ smrti, ve formě závěti, dědické smlouvy či dovětku- viz. ust. § 1491 Občanského zákoníku, kde pozůstalost po osobě zůstavitele rozdělíte, bude se dědit dle tzv. zákonné dědické posloupnosti.

Zákonná dědická posloupnost je stanovena v Občanském zákoníku, a to v ust. § 1635 a následující. Pro Vás je dle mého názoru důležitá pouze první třída dědiců, která stanoví: 

§ 1635

První třída dědiců

(1) V první třídě dědiců dědí zůstavitelovy děti a jeho manžel, každý z nich stejným dílem.

(2) Nedědí-li některé dítě, nabývají jeho dědický podíl stejným dílem jeho děti; totéž platí o vzdálenějších potomcích téhož předka.

V první třídě dle výše uvedeného dědí manžel a potomci zůstavitele, každý stejným dílem. Tudíž, ve Vašem případě je tomu takto: Pokud zemřete Vy, bude dědit manžel a Vaši potomci, nikoliv potomci manžela. Pokud zemře manžel, budete dědit Vy a jeho potomci, nikoliv Vaši potomci.

Co se týče SJM, to je nejprve třeba vypořádat, nebo smrtí jednoho z manželů zaniká. Vypořádaná část ze SJM připadne Vám (či naopak) a druhá část, která by měla připadnout zemřelému, se stane součástí dědického řízení. 

§ 764 OZ

(1) Zanikne-li manželství smrtí manžela, posoudí se majetkové povinnosti a práva bývalých manželů v rámci řízení o dědictví podle toho majetkového režimu, který existoval mezi manžely, popřípadě i podle pokynů, které zemřelý manžel ještě za svého života ohledně svého majetku pro případ smrti učinil; jinak se použijí pravidla uvedená v § 742, s výjimkou § 742 odst. 1 písm. c), ledaže se pozůstalý manžel dohodne s dědici o vypořádání jinak.

(2) Byl-li manžel prohlášen za mrtvého, posoudí se jeho majetkové povinnosti a práva ke dni, který je v rozhodnutí o prohlášení za mrtvého uveden jako den jeho smrti.

10.11.2023

Trápi vás "Způsob dědictví mezi děti, manžela a nevlastní děti" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, s přítelem si společně kupujeme byt na hypotéku. Já mám dítě z předchozího manželství, přítel vlastní děti nemá a společně taky nemáme dítě. Přítel má jednoho sourozence a ten má dvě děti. Já mám dva sourozence a ty mají taky děti. Jak s v našem případě bude dědit v případě smrti jednoho z nás?

24.06.2024
Odpověď

Dobrý den, bude záležet především na tom, zda uzavřete manželství či nikoliv. Do uzavření manželství bude veškerý majetek buď ve výlučném vlastnictví jednoho z Vás či v podílovém spoluvlastnictví. PO uzavření manželství se majetek nabytý za jeho trvání stává součástí SJM, které by bylo v případě smrti třeba před dědickým řízením vypořádat.

Nicméně, s ohledem na to, že v současné době nejste sezdaní, odpovím na otázku dle současného stavu. Mimo jiné bude záležet také na tom, zda sepíšete pořízení pro případ smrti či nikoliv. Ust. § 1491 Občanského zákoníku zakotvuje tzv. jiné pořízení pro případ smrti, mezi které mimo jiné patří závěť, která má při jejím sepsání přednost před klasickým děděním dle zákonné dědické posloupnosti.Pokud zůstavitel nesepíše jiné pořízení pro případ smrti, bude se dědit na základě tzv. zákonných dědických tříd, které jsou upraveny v ust. § 1635 a násl.Občanský zákoník zakotvuje celkem 6 dědických tříd, které dědí postupně.

§ 1635
První třída dědiců
(1) V první třídě dědiců dědí zůstavitelovy děti a jeho manžel, každý z nich stejným dílem.
(2) Nedědí-li některé dítě, nabývají jeho dědický podíl stejným dílem jeho děti; totéž platí o vzdálenějších potomcích téhož předka.
§ 1636
Druhá třída dědiců
(1) Nedědí-li zůstavitelovi potomci, dědí ve druhé třídě manžel, zůstavitelovi rodiče a dále ti, kteří žili se zůstavitelem nejméně po dobu jednoho roku před jeho smrtí ve společné domácnosti a kteří z tohoto důvodu pečovali o společnou domácnost nebo byli odkázáni výživou na zůstavitele.
(2) Dědici druhé třídy dědí stejným dílem, manžel však vždy nejméně polovinu pozůstalosti.
§ 1637
Třetí třída dědiců
(1) Nedědí-li manžel ani žádný z rodičů, dědí ve třetí třídě stejným dílem zůstavitelovi sourozenci a ti, kteří žili se zůstavitelem nejméně po dobu jednoho roku před jeho smrtí ve společné domácnosti a kteří z tohoto důvodu pečovali o společnou domácnost nebo byli odkázáni výživou na zůstavitele.
(2) Nedědí-li některý ze sourozenců zůstavitele, nabývají jeho dědický podíl stejným dílem jeho děti.
§ 1638
Čtvrtá třída dědiců
Nedědí-li žádný dědic ve třetí třídě, dědí ve čtvrté třídě stejným dílem prarodiče zůstavitele.

.....

S ohledem na to, že Vy máte dítě, uplatnila by se ihned první třída dědiců a dědictví by připadlo Vašemu dítěte. U přítele by připadala v úvahu třetí třída dědiců, kde byste dědila Vy jako osoba žijící se zůstavitelem ve společné domácnosti a dále jeho sourozenci. 

24.06.2024

Trápi vás "Způsob dědictví mezi děti, manžela a nevlastní děti" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, s manželkou máme nevlastní děti. Domlouvali jsme se, že se oba vzdáme dědictví. Já udělal závěť, kde jsem nějaké nemovitosti přenechal ženě a pokud by zemřela tak dědí vše má dcera. Jak by dopadlo dědění když bychom umřeli oba najednou, nebo já se nestihl vzdát dědictví po manželce? Jak ošetřit aby majetek po ženě připadl její dceři, tak aby ho nedědila má dcera? Lze to nějak upravit v mé závěti, nebo musí manželka také udělat závěť? Děkuji

29.06.2024
Odpověď

Dobrý den,

§ 1633 odst. 1 věta první Občanského zákoníku říká, že „kde nedojde k posloupnosti podle dědické smlouvy nebo podle závěti, nastane zákonná dědická posloupnost k pozůstalosti nebo k její části.“ To znamená, že pokud zůstavitel nesepíše závěť (případně dědickou smlouvu), tak se dědí tzv. ze zákona. Zákon v § 1635 OZ upravuje první třídu dědiců, což je skupina osob, která má „přijít na řadu“ nejdříve: „V první třídě dědiců dědí zůstavitelovy děti a jeho manžel, každý z nich stejným dílem. Nedědí-li některé dítě, nabývají jeho dědický podíl stejným dílem jeho děti; totéž platí o vzdálenějších potomcích téhož předka.“ Pokud by nedědili potomci zemřelého, dle § 1636 OZ „…dědí ve druhé třídě manžel, zůstavitelovi rodiče a dále ti, kteří žili se zůstavitelem nejméně po dobu jednoho roku před jeho smrtí ve společné domácnosti a kteří z tohoto důvodu pečovali o společnou domácnost nebo byli odkázáni výživou na zůstavitele. Dědici druhé třídy dědí stejným dílem, manžel však vždy nejméně polovinu pozůstalosti.“

Abych to tedy shrnul a odpověděl na Váš dotaz, pokud oba máte své děti, tak i kdyby manželka nesepsala závěť, ze zákona budete dědit pouze Vy a její dcera (v první třídě dědiců) a to každý ½. Kdybyste zemřeli oba najednou, po manželce bude dědit pouze její dcera. Dědické právo nepřiznává nevlastním dětem automatické právo na dědění po zesnulém „rodiči“.

29.06.2024
Podotázka

Dobrý den, zemřel nám otec - jsme 3 sourozenci. Matka s otcem byli 30 let manželé. Po úmrtí jsme zjistili, že má otec dluhy a že máme nevlastní sestru. Matka s otcem vlastní na půl nemovitost. Jak je to s vyplacením nevlastního sourozence? Nikdy jsme ji neviděli.

28.08.2024
Odpověď

Dobrý den, především bude záležet na tom, jakým způsobem se bude dědit. Obecně ust. § 1491 Občanského zákoníku zakotvuje tzv. jiné pořízení pro případ smrti, mezi které mimo jiné patří závěť, která má při jejím sepsání přednost před klasickým děděním dle zákonné dědické posloupnosti.

Pokud zůstavitel nesepíše jiné pořízení pro případ smrti, bude se dědit na základě tzv. zákonných dědických tříd, které jsou upraveny v ust. § 1635 a násl. Občanského zákoníku.

Tedy, pokud otec sepsal závěť, ve které rozdělil majetek, je dědictví více méně jasné. Pokud však závěť nepořídil, bude se dědit na základě zákonné posloupnosti, kdy ve vašem případě připadá v úvahu první třída dědiců, která stanoví následující:

§ 1635

První třída dědiců(1) V první třídě dědiců dědí zůstavitelovy děti a jeho manžel, každý z nich stejným dílem.(2) Nedědí-li některé dítě, nabývají jeho dědický podíl stejným dílem jeho děti; totéž platí o vzdálenějších potomcích téhož předka.

Co se týče nevlastní sestry, pokud je přímým potomkem Vašeho otce, má nárok na totožný díl z dědictví jako vy ostatní sourozenci. Rozdělování pozůstalosti bude probíhat následně v rámci dědického řízení při jednání vedeném soudním komisařem - příslušným notářem.

S ohledem na Vámi zmíněné dluhy dodávám, že dědictví je též možné odmítnout. 

 

28.08.2024

Trápi vás "Způsob dědictví mezi děti, manžela a nevlastní děti" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, dědí manželův syn z prvního manželství,když dům je psaný na mě, ale nabyli jsme ho v manželství? S manželem máme 1 dceru a přeji si, aby dědila pouze ona.

10.12.2024
Odpověď

Dobrý den, pokud jste skutečně výlučným vlastníkem nemovitosti a nemovitost není součástí SJM, přičemž nesepíšete pořízení pro případ smrti, bude se dědit na základě dědických tříd, kde by připadali jakožto dědicové v úvahu dcera a manžel.

Obecně ust. § 1491 Občanského zákoníku zakotvuje tzv. jiné pořízení pro případ smrti, mezi které mimo jiné patří závěť, která má při jejím sepsání přednost před klasickým děděním dle zákonné dědické posloupnosti. Pokud zůstavitel tuto závěť sepíše, je určení dědictví jednoznačné, avšak vždy musí potomkům vyjma výše uvedené výjimky zůstat alespoň povinný díl. Pokud zůstavitel nesepíše jiné pořízení pro případ smrti, bude se dědit na základě tzv. zákonných dědických tříd, které jsou upraveny v ust. § 1635 a násl. Občanského zákoníku. 
Co se týče dědictví dle zákonné posloupnosti, uvádím následující:

§ 1635

První třída dědiců

(1) V první třídě dědiců dědí zůstavitelovy děti a jeho manžel, každý z nich stejným dílem.

(2) Nedědí-li některé dítě, nabývají jeho dědický podíl stejným dílem jeho děti; totéž platí o vzdálenějších potomcích téhož předka.

V tomto případě by tak dědila dcera a Váš manžel.

Pokud sepíšete pořízení pro případ smrti ve formě závěti, můžete určit, že jediným dědicem je Vaše dcera. V tomto případě by se však manžel mohl domáhat finančního vyrovnání, neboť smrtí zaniká i SJM a toto je nutné vypořádat. Zde by připadaly v úvahu vnosy a investice do Vašeho majetku. 

10.12.2024

Trápi vás "Způsob dědictví mezi děti, manžela a nevlastní děti" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, Zemřel mi táta, byl ženatý s mojí nevlastní macechou. Měli společně koupený dům a další majetek včetně hotovosti na účtu . Chtěl bych se zeptat, bude probíhat dědické řízení když ona je stále na živu? Jak bude vypadat dělení ? Jsme 3 děti tátovi a 1 macechy, bratr z nás 3 zemřel, nicméně má 2 syny. Je nutné podnikat nějaké kroky? Nebo dědické řízení bývá automaticky?

11.03.2025
Odpověď

Dobrý den, obecně ust. § 1491 Občanského zákoníku zakotvuje tzv. jiné pořízení pro případ smrti, mezi které mimo jiné patří závěť, která má při jejím sepsání přednost před klasickým děděním dle zákonné dědické posloupnosti.Pokud zůstavitel tuto závěť sepíše, je určení dědictví jasné.Pokud zůstavitel nesepíše jiné pořízení pro případ smrti, bude se dědit na základě tzv. zákonných dědických tříd, které jsou upraveny v ust. § 1635 a násl. Občanského zákoníku. Co se týče dědických tříd, těchto je celkem 6 a platí, že pokud se nenachází dědicové třídy předchozí, dědí dědicové tříd následujících. Pokud otec nesepíše závěť a bude připadat v úvahu zákonná posloupnost, je možné uvažovat ihned o první třídě dědiců.

Současně s ohledem na to, že uvádíte, že rodiče měli režim SJM, bude třeba v případě úmrtí nejprve vypořádat zaniklé SJM a následně část, která by tímto připadla zesnulému manželovi by se stala součástí dědictví.

V rámci dědického řízení provádí notář - soudní komisař nejprve tzv. předběžné šetření, na základě kterého výzvou vypraviteli pohřbu a poté sám zjišťuje rozsah majetku.
Po zjištění majetku spadajícího do pozůstalosti nařídí notář jednání o pozůstalosti, kam budou pozvání všichni potencionální dědicové.

§ 1635

První třída dědiců

(1) V první třídě dědiců dědí zůstavitelovy děti a jeho manžel, každý z nich stejným dílem.

(2) Nedědí-li některé dítě, nabývají jeho dědický podíl stejným dílem jeho děti; totéž platí o vzdálenějších potomcích téhož předka.

 

 

11.03.2025
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace